Jdi na obsah Jdi na menu

Jak ubytovat?

Jak ubytovat?

ObrazekJežek by měl mít výběh cca 2 m2. Podlaha výběhu by měla být omyvatelná, pro vystlání můžeme použít papír, větší hobliny, listy, seno, prostě cokoli, co ježkům udělá radost, třeba i šišky (někteří do nich rádi hryžou). Určitě se ježkům budou líbit i větvičky a kůra (pozor ovšem na jedovaté keře apod.). Domeček by měl být velký tak, aby se v něm ježek mohl pohodlně natáhnout (může být dřevěný nebo třeba i z krabice a můžeme jej trochu vyplnit senem, ježek si domek uvnitř potom sám upraví tak, aby se mu dobře spalo. Uvnitř výběhu by nemělo být nic pro ježka nebezpečného (ostré předměty, o které by se mohl zranit či si jinak ublížit) apod. Stěny výběhu by měly být cca 50 cm vysoké, aby nám ježek nepřelezl.

Obrazek

Pokud máme mláďat více, je dobré zvětšit prostor výběhu tak, aby byly zachovány  2 m2 na jednoho jedince. Také je lepší umístit více boudiček na spaní a do výběhu i více misek, aby slabší jedinci nebyli odstrkováni od jídla těmi silnějšími. Důležité jsou i misky na vodu. Je lépe ji dávat do těžších, ne snadno převratitelných misek.

Pokud je jeden či více jedinců léčeno antibiotiky či nějak poraněno, měli by být umístěni zvlášť od ostatních, dokud se zcela neuzdraví.

Výběh ježka by měl být vždy čistý.

Ježčí máďata můžeme chovat dohromady, určitě je to pro ně lepší (viz třeba impriting). Větší ježci jsou většinou samotáři, žijí odděleně a měli by mít hlavně "svůj klid". Také je vhodné oddělit ve starším věku samice od samců, aby se nám "neobtěžovali" :) navzájem.

Pro vystlání domečku nedoporučuji vatu, polystyren apod. Ježci by tento materiál mohli okusovat, spolknout atd.

Misky pro krmivo máme plastové nebo keramické. Jsou snadno udržovatelné a trvanlivé.

Je třeba ještě říci, že ježek by měl být ubytován v suchu, teple a na klidnějším větratelném místě.

Příklady ubytování ježků (přes léto) na zahradě

Obrazek

Obrazek

Obrazek

domecek-pro-jezka.jpg