Jdi na obsah Jdi na menu

Našli jsme ježečka a co dál?

14. 9. 2011

Obrazek

Povětšinou zde mluvíme o mláďatech z druhého vrhu, která nestačí do zimy nabrat správnou váhu.

V první řadě je důležité prohledat důkladně okolí. Může se stát, že poblíž běhá jeho máma, která by ho později hledala. Je také pravděpodobné, že najdete další "opuštěné" sourozence. Ježčí mláďata, která se rodí na jaře (a najdeme je tedy na jaře) - pomoc nepotřebují! (pokud ovšem nejsou slepá a neschopná se o sebe postarat, či nějak zraněná nebo viditelně nemocná).

Je třeba si rozmyslet, co s ježečkem dál. Nutno podotknout, že ježek je tvor chráněný a ohrožený a jestli se rozhodneme, že se o něj postaráme přes zimu sami - věřte, že Vám přiroste k srdci - ale i tak ho nelze chovat doma po zbytek jeho života a nevypustit zpět do volné přírody. I on má přeci právo na svůj spokojený život.

Myslím, že uděláte nejlépe, když se o ježka budete snažit postarat sami. Nikdo mu nedá tolik péče a pozornosti, jako Vy.

A co udělat nejdříve?

Zkontrolujeme ježka, zda nemá vnější poranění.

Před tím, než ježka ubytujeme na suchém a teplém místě, necháme jej zbavit vnitřních (odčervení) a vnějších parazitů (hlavně klíšťata, blechy, už jsme zažili i muší larvy..).

Nejlépe bude, když se na něj podívá veterinář. Odčervení by se mělo provádět injekčně, je rozhodně účinější, než tabletky pro odčervení koček atd. Také nebudete přemýšlet nad tím, jak tabletku ježkovi podat a zkoumat, zda ji vůbec pozřel. (injekčně se ježkovi podává hlavně Ivomec)

Co se týče vnějších parazitů - záleží na váze a velikosti každého jedince.

Ježkům do 100 gramů neaplikuji nic na kůži (postřik a pod.). Mají kůži ještě velice slabou a nezaručuji, zda by to nemělo pro ježka neblahé následky. Takto malým jedincům se snažíme vybírat blechy a klíšťata pinzetou.

Pokud není jiné řešení, poradí Vám veterinární lékař - jistě Vám doporučí nebo sám aplikuje velice slabý roztok, co ježečkovi neublíží.

U větších jedinců se postupuje podobně jako u psů a koček (Arpalit spray, Bolfo spray).

Je dobré zkontrolovat ježkovi také uši a čistotu očí, popřípadě řitního otvoru. Ježci bývají mnohdy hodně náchylní k nemocem jako je ušní svrab, hnisavý výtok z očí či průjem. I s tímto Vám poradí veterinární lékař.

Pokud tuto prvotní péči vynecháme, nikdo nám nezaručí, že ježek později nezemře na vnitřní poškození orgánů - třeba plic (plicní červy). Více v rubrice nemoci.

ObrazekLékař také ježka zváží, aby věděl, jakou dávku léku má dostat a pokud tak neučiní, požádejte jej o to, nebo ježka zvažte sami, po příchodu domů. Je dobré vědět počáteční váhu - při vážení ježka jednou týdně budete mít přehled o úspěšnosti Vaší péče. Jakmile totiž přestane přibírat na váze, či dlouhodobě stagnuje, není něco v pořádku a ježek je s největší pravděpodobností nemocný.

Všeobecně platí, že ježek s váhou pod 500 gramů nalezený v listopadu, by Vaši péči uvítal.

---

Jelikož ježek strácí přes dobu zimování cca jednu pětinu své hmotnosti a když mám tu možnost mu pomoci, vypouším ježky, které mám doma v péči (z toho či onoho důvodu), před počátkem zimy s minimální váhou 600 gramů - nejlépe však s váhou 800 gramů a více. To proto, že byl dosud zvyklý dostávat potravu pravidelně a ve velkém množství - nemusel ji tedy hledat a namáhat se "lovit". Pár gramů "navíc" mu bude určitě k užitku, než se opět začlení do volné přírody a začne žít tak, jak má. ;)